
PRŮVODCE PRVÁKA FPE ZČU
Fakulta pedagogická Západočeské univerzity má za sebou dlouhou a bohatou historii, je totiž jednou ze zakládajících fakult univerzity. Fakulta je tvořena 14 katedrami a centry, převážná většina výuky probíhá v následujících budovách:
Veleslavínka (VC)
Budovu najdeš na adrese Veleslavínova 42
Zde najdeš studijní oddělení a děkanát. Také jsou zde dvě auly a atria. Sídlí zde následující katedry:
- Katedra anglického jazyka (KAN)
- Katedra českého jazyka a literatury (KČJ)
- Katedra historie (KHI)
- Katedra chemie (KCH)
- Katedra německého jazyka (KNJ)
- Katedra ruského jazyka (KRF)
Klatovská (KL)
Budovu najdeš na adrese Klatovská třída 51
Zde najdeš pedagogickou knihovnu nebo bufet. Sídlí zde následující katedry:
- Centrum tělesné výchovy a sportu (KTV)
- Katedra hudební výchovy a kultury (KHK)
- Katedra matematiky, fyziky a technické výchovy (KMT)
- Katedra výpočetní a didaktické techniky (KVD)
- Katedra výtvarné výchovy a kultury (KVK)
Kampus Bory (UL, UX, UK)
Budovu najdeš na adrese Univerzitní 22
Z důvodu rekonstrukce budovy na Chodském náměstí jsou dotčené katedry dočasně přesunuty do kampusu ZČU na Borech. Zde po dobu rekonstrukce sídlí následující katedry:
O probíhající rekonstrukci se dočteš více zde: www.fpe.zcu.cz/rekonstrukce
Cheb (CD)
Budovu najdeš na adrese Hradební 22
Zde probíhá výuka studijního programu Učitelství pro 1. stupeň základní školy v kombinované formě s místem výuky v Chebu.
Karlovy Vary (KV)
Budovu najdeš na adrese Nábřeží Jana Placha 20
Zde probíhá výuka studijního programu Kinantropologie – Wellness specialista s místem výuky v Karlových Varech.
Fakulta vs. univerzita
Univerzita je obecné označení samosprávné vysoké školy, která poskytuje nejvyšší stupeň vzdělání. Západočeská univerzita se člení na devět fakult, mezi kterými je i Fakulta pedagogická. Součástí univerzity jsou i další pracoviště.
Fakulta se dále dělí na jednotlivé katedry, popř. centra. Katedry či centra jsou základní jednotkou pro pedagogickou a vědeckou činnost. Každá katedra se také podílí na výuce daného oboru pro ostatní fakulty univerzity.
Západočeská univerzita v Plzni je složena z devíti fakult
- Fakulta aplikovaných věd
- Fakulta designu a umění
- Fakulta ekonomická
- Fakulta elektrotechnická
- Fakulta filozofická
- Fakulta pedagogická
- Fakulta právnická
- Fakulta strojní
- Fakulta zdravotních studií
Vedení fakulty
Vedení fakulty
doc. RNDr. Pavel Mentlík, Ph.D.
děkan fakulty
Mgr. Lenka Benediktová, Ph.D.
proděkanka pro celoživotní vzdělávání a pedagogické praxe
doc. Mgr. Dana Buršíková, Ph.D.
proděkanka pro vědu a tvůrčí činnost
Mgr. Tereza Havránková, Ph.D.
proděkanka pro internacionalizaci
Mgr. Jan Krotký, Ph.D.
proděkan pro vzdělávání
Mgr. Jindřich Lukavský, Ph.D.
proděkan pro akreditace
doc. PhDr. Lucie Rohlíková, Ph.D.
proděkanka pro rozvoj, strategii a projektovou činnost
Ing. Pavel Mičke
tajemník
Mgr. Michal Švec
PR zástupce fakulty
Akademický senát
Akademický senát
Dalším důležitým orgánem fakulty je Akademický senát (AS FPE), který má 21 členů, přičemž jednu třetinu tvoří studenti. Senát se podílí na rozhodování o zásadních otázkách rozvoje fakulty, schvaluje rozpočet, kontroluje hospodaření a vyjadřuje se k návrhům děkana. Studenti mají možnost kandidovat do senátu a aktivně tak ovlivňovat dění na fakultě. Studenstká kurie je tvořena 8 studentkami a studenty, kteří si ze svého středu volí studentského ombudsmana, na kterého se můžeš obracet v případě, že zjistíš porušení tvých práv.
Akademický senát má své předsednictvo, jehož členy jsou také studenti ze studentské kurie AS FPE. Klidně se na ně obrať s nějakým podnětem!
Neváhej se obrátit na své zástupce v akademickém senátu
Jan Arenštein
Místopředseda AS FPE
David Šimůnek
Předseda Studentské komory AS FPE
Studentský ombudsman
Vědecká rada
Vědecká rada
Vědecká rada fakulty je složená z předních odborníků v daných oborech a její členové jsou jmenováni děkanem. Vědecká rada se zabývá otázkami vědeckého a výzkumného zaměření fakulty, schvaluje studijní programy a posuzuje habilitační a profesorská řízení.
Oslovování učitelů
Na univerzitě se potkáš s různými vyučujícími – a ne, většina z nich nejsou „profesoři“, jak jsi možná říkal/a učitelům na střední. Většina vyučujícíchmá titul Ph.D. – říká se mu „velký doktorát“ a znamená, že dotyčný absolvoval nejvyšší stupeň studia. Tito lidé se oslovují „pane doktore“ nebo „paní doktorko“. Pokud někdo teprve studuje doktorát, říká se mu doktorand.
Pak tu máme docenty a profesory – to jsou vědecké tituly, které se získávají po letech výzkumu, výuky a odborné práce. U těchto lidí používáme oslovení „pane docente“ nebo „pane profesore“ – a platí, že tyto tituly mají při oslovení přednost před ostatními (třeba před Ph.D.).
- Bc. – bakalář (nebo BcA. – bakalář umění)
→ Po asi 3 letech studia. - Mgr. – magistr (nebo MgA. – magistr umění)
→ Navazující studium po bakaláři, nebo pětileté magisterské programy (např. učitelství, právo). - Ing. – inženýr (nebo Ing. arch. – inženýr architekt)
→ Titul pro absolventy technických, ekonomických nebo přírodovědných oborů. - Malé doktoráty – udělují se po tzv. rigorózní zkoušce. Patří sem třeba:
– MUDr. (lékař), JUDr. (práva), PhDr. (humanitní obory), RNDr. (přírodní vědy), PharmDr. (farmacie)
→ Tyto tituly se píšou před jméno. - Ph.D. – doktor filozofie
→ Nejvyšší akademický titul, který se píše za jméno a je uznávaný i v zahraničí.
Studijní oddělení
Kde nás najdete:
Veleslavínova 42, 306 14 Plzeň
Čísla dveří: VC323, VC324 (mapa)
Ať už řešíte rozvrh, zkoušky nebo potvrzení – studijní oddělení je tu pro vás, aby vám pomohlo projít studiem hladce a s úsměvem.
Úřední hodiny*
od 30. června 2025 do 31. srpna 2025:
Pondělí: 8:00 – 11:00 a 12:30 – 14:00
V ostatních dnech bude studijní oddělení zcela uzavřeno.
Ve dnech 1.–12. září 2025 bude studijní oddělení zcela uzavřeno z důvodu zápisů.
Od 15. září 2025 platí opět běžný provoz.
*Uvedené úřední hodiny platí pro léto 2025. Standardní úřední hodiny: Pondělí: 13:00 – 14:30 hodin; Úterý: 8:00 – 11:00 hodin; Středa: 8:00 – 11:00 hodin a 13:00 – 15:00 hodin
Studenti používají pro komunikaci e-mail své studijní referentky, všeobecné dotazy ke studiu od uchazečů či veřejnosti pak směřujte na vzdelani@fpe.zcu.cz
Každá studijní referentka má přiřazenou určitou skupinu studujících dle oboru. Zjistěte, na kterou studijní referentku se obrátit. Kontakt na svoji studijní referentku naleznete na této stránce.
Čeká tě první rok studia. Co všechno potřebuješ k jeho zdárnému průběhu?
Předběžný zápis
Zápis ke studiu
Prvním krokem po obdržení dopisu o přijetí je předběžný zápis do 1. ročníku, který proběhne 16.–17. 7. 2025. Podrobnosti (čas a místnost) najdeš v dopise – záleží na tvé oborové kombinaci.
Na zápis si vezmi: občanku, pasovou fotku, maturitní vysvědčení, případně další dokumenty k potvrzení (např. o změně jména)
Nemůžeš přijít osobně? Může tě zastoupit někdo jiný, ale musí mít plnou moc s tvým podpisem, ověřenou na úřadě.
Maturuješ až v září? Napiš nejpozději do 25. 7. 2025 na vosahlik@fpe.zcu.cz žádost o náhradní termín zápisu (s uvedením důvodu – „opravný termín maturity“). Bez této žádosti dodatečný zápis nebude možný.
Nepřijdeš na zápis a ani se neomluvíš? Budeš vyřazen/a bez možnosti odvolání. Pokud víš, že na FPE nenastoupíš, dej nám vědět na stejný e-mail.
Založení JIS karty
JIS karta
Díky JIS kartě se dostaneš do budov Západočeské univerzity v Plzni. Získáš přístup na kolej, ke stravování v menze, nebo ke kopírování materiálů. V neposlední řadě slouží k identifikaci Tvé osoby.
O svoji JIS kartu musíš zažádat na adrese jis.zcu.cz. Nezapomeň, že výroba Tvé JIS karty se zahájí až po uhrazení manipulačního poplatku.
Manipulační poplatek za JIS Kartu činí 100 Kč, v případě, že student bude chtít rovnou sdružit JIS kartu s Plzeňskou kartou, zaplatí si 300 Kč.
Kombinovaná karta JIS + Plzeňská karta spojuje výhody obou karet. Můžeš o ni zažádat na jis.zcu.cz.
Plzeňská karta
Plzeňská karta
Jelikož se budeš po Plzni přepravovat (asi) především pomocí MHD, vřele doporučujeme založení Plzeňské karty. Jak jsme již zmiňovali, je možné si založit sdruženou kartu JIS+PK.
Plzeňská karta slouží k nahrání jízdného a předplatného jízdného (jako student máš 50% slevu na permanentku = 2328 Kč/rok*). Dále získáš přístup k nákupu či rezervaci vstupenek nebo slevy ve vybraných obchodech.
Pro více informací navštiv www.plzenskakarta.cz.
* ke dni 12. 5. 2025
Založení Orion konta
Orion konto
= tvá identita na ZČU. Díky tomuto účtu se dostaneš na většinu univerzitních a fakultních informačních a vzdělávacích systémů (pošta, přihlášení k univerzitnímu počítači, WiFi…).
Pokuj jsi splnil/a předpoklady přijetí ke studiu, na tvůj email budou zaslány informační pokyny ke zřízení Orion konta.
Orion konto musí mít zřízené každý student (ale také každý zaměstnanec). Při registraci si zvolíš své uživatelské jméno a heslo, které musíš každé 2 roky změnit. Uživatelské jméno Ti zůstane po celou dobu studia na FPE ZČU, při výběru tedy nepospíchej. S registrací Orion konta automaticky získáš přístup do své e-mailové schránky, jejímž prostřednictvím budeš komunikovat s vyučujícími.
Ubytování
Koleje
ZČU nabízí svým studentům na výběr hned šest kolejí, které čítají 10 budov. Ať už preferuješ bydlení v soukromí kolejní buňky, nebo naopak upřednostňuješ sdílení společného chodbového příslušenství u pokojů bez vlastního zázemí, není problém si z nabídky kolejí vybrat přesně to, co Ti bude vyhovovat. Všechny koleje disponují praktickým vybavením pro každodenní život. Navíc můžeš využívat i přidružená sportoviště, kolárny, prádelny a studovny.
Proč jít na kolej?
Nejlevnější varianta, vybavené pokoje, lůžkoviny, vždy máš nějakého kamaráda či kamarádku, se kterými můžeš trávit volný čas. K dispozici máš i internet, pračku, sušičku, či úschovnu kol. Lednice nalezneš na pokojích, nebo ve společné kuchyňce. Na vrátnici jsou k dispozici vysavače.
Přihlášení do systému ISKAM
Pro přístup do systému ISKAM zvolte iskam-web.zcu.cz/login
Pokud ještě nemáš vyřízené Orion konto, připrav si pro přihlášení:
- příjmení (login)
- rodné číslo (heslo)
Bližší informace na webu skm.zcu.cz
Typy předmětů
Typy předmětů
Předměty se dělí do tří skupin: A, B a C.
A – povinné:
Musíš je splnit. V prváku je ale nezapisuješ – studijní oddělení ti je předepíše automaticky.
B – povinně volitelné:
Jsou rozděleny do bloků. Stačí si zapsat jen tolik předmětů, abys získal potřebný počet kreditů z daného bloku. Vybírej jen předměty z 1. ročníku. Některé programy je v prváku vůbec nemají.
C – výběrové:
Pomohou ti doplnit chybějící kredity. Nabídka je široká – jazykové kurzy, sportovní aktivity, zpěv a další. Při výběru si dej pozor, aby se ti předměty nekryly v rozvrhu.
Kredity
Kredity za zkoušky
Každý předmět, který budeš během studia absolvovat, má určité množství kreditů. Ty ukazují, jak náročný předmět je. Kredity získáš, když úspěšně splníš zkoušku nebo zápočet.
V 1. semestru musíš získat aspoň 20 kreditů (doporučujeme zapsat si kolem 30). Za celý akademický rok je potřeba získat minimálně 40 kreditů, maximum je 70.
Pro připuštění ke státnicím potřebuješ:
– 180 kreditů za celé bakalářské studium,
– 120 kreditů v navazujícím magisterském studiu,
– 300 kreditů u dlouhého magisterského studia (např. Učitelství pro 1. st. ZŠ).
Kromě celkového počtu kreditů musíš splnit i určité části studia – tzv. segmenty a bloky. Např. „společný základ“ zahrnuje pedagogiku, psychologii, cizí jazyky atd. Každý blok má stanovený minimální počet kreditů (nebo konkrétní předměty), které je potřeba splnit.
Pozor: Pokud studuješ program označený jako „komplet“, TVS, SPPG, Učitelství pro MŠ nebo pro 1. stupeň ZŠ, může být rozdělení segmentů jiné.
Zakončení předmětů
Zakončení předmětů
Zápočet
Hodnocení „splnil / nesplnil“, většinou je potřeba uspět alespoň na 70 % (např. v testu).
Zkouška
Nejdřív musíš získat zápočet, pak jdeš na zkoušku. Ta je hodnocena známkou (1, 2, 3, neuspěl) a počítá se do průměru.
Pozor na opakování předmětů:
Na ZČU platí, že pokud předmět nesplníš, musíš si ho zapsat znovu – i když jde o výběrový nebo povinně volitelný předmět. Výjimku můžeš udělat jen s tzv. zápisovou propustkou. Těch máš jen tolik, kolik let trvá standardní studium (např. 3 u bakaláře). Pokud je vyčerpáš, stávají se i nové B a C předměty povinnými!
Zápis předmětů
Zápis předmětů
Zápisem předmětů si studující vytváří svůj osobní studijní plán. Zpravidla již od druhého ročníku (někdy již v prvním ročníku letního semestru) si předměty zapisujete sami, a to formou předzápisu prostřednictvím Portálu ZČU. Musíš si zapsat všechny povinné předměty, dále pak musíš splnit předepsané množství kreditů za povinně-volitelné předměty.
V prvním ročníku máš již většinu předmětů zapsanou od studijního oddělení. Můžeš si zapsat jen povinně volitelné a volitelné předměty. Jsou 3 možnosti (pro bakalářské a magisterské programy):
A) Půjdeš na předběžný zápis v červenci. → Předzápis máš na konci srpna na www.portal.zcu.cz (bližší informace obdržíš u zápisu).
B) Půjdeš na náhradní termín předběžného zápisu 1. 9. 2025. → Předzápis máš na začátku září na www.portal.zcu.cz (bližší informace obdržíš u zápisu).
C) Maturuješ až na podzim. / Státnicuješ až v podzimním termínu. → Na zápisu ke studiu (12. 9. 2025) obdržíš přesné pokyny k provedení zápisu předmětů.
Ztrácíš se? Mrkni na video průvodce.
Harmonogram roku
The answer is...První kroky máš úspěšně za sebou – palec nahoru! Nejdůležitější je neusnout na vavřínech, což ti řekne nejen každý vyučující, ale i nejeden starší spolužák. Pojďme se tedy zorientovat v dalších letech studia.
Portál ZČU
Portál
Portál ZČU slouží ke správě, vedení i průběhu celého Tvého studia. Není to jen rozcestník. Jde o celouniverzitní platformu, kterou má každý student i zaměstnanec univerzity k dispozici. Prostřednictvím Portálu se také odevzdávají kvalifikační a seminární práce.
Na Portál ZČU je napojena také aplikace IS-STAG, stáhni si ji do mobilu a budeš mít přehled o svém studiu kdykoliv po ruce. Apka je ke stažení jak pro Android, tak pro iOS.
Připravili jsme pro studenty prvních ročníků videonávod, jak se vyznat v Portálu ZČU. Návod je rozdělen na první a druhou části.
Univerzitní mail
Univerzitní mail
Každý student má zřízený svůj univerzitní mail. Je tvojí povinností si jej kontrolovat, v rámci ZČU komunikuješ pouze přes tento mail. Tvůj mail bude ve této podobě orionlogin@students.zcu.cz. Správu své mailové schránky najdeš na adrese webmail.zcu.cz.
CIV
CIV pomůže
Už se v tom začínáš ztrácet? Neboj! Právě pro tyto případy máme na univerzitě CIV, Centrum informatizace a výpočetní techniky.
CIV rozvíjí informační technologie a zajišťuje služby s tímto spojené. V případě jakéhokoliv problému se neváhej obrátit na HelpDesk CIVu!
tel.: +420 377 63 8888
e-mail: helpdesk@zcu.cz
Stipendia
Stipendium
Ubytovací stipendium
Máš na něj nárok, pokud:
- studuješ Bc., Mgr., nebo Ph.D. studijní program v prezenční formě,
- je to Tvé první studium,
- nepřekračuješ standardní dobu studia,
- nemáš trvalé bydliště v okrese, kde studuješ
Ubytovací stipendium můžeš získat bez ohledu na to, zda bydlíš na koleji či jinde.
Jak mám o stipendium požádat?
- Vyplň číslo účtu v Portálu ZČU.
- Podej elektronickou žádost v Portálu ZČU.
Kdy mám žádost podat?
Elektronickou žádost je možné podat nejdříve po zápisu do 1. ročníku studia (na začátku akademického roku). Podmínkou pro vstup do univerzitního systému je uživatelské jméno a heslo Orion.
Kdy se stipendium vyplácí?
Výplata ubytovacího stipendia probíhá čtvrtletně vždy za předchozí tři měsíce. Studentům 1. ročníků se stipendium vyplácí za 3. a 4. čtvrtletí najednou (tedy až v lednu, a to za 6 měsíců).
Kromě ubytovacího máme i další typy stipendií
Prospěchové stipendium: Zřejmě tě nepřekvapí, že pro získání prospěchového stipendia musíš mít vynikající studijní výsledky, což znamená udržet si co nejlepší vážený studijní průměr. Vedle toho je třeba získat během uplynulého akademického roku alespoň šedesát kreditů, a to při dodržení standardní délky studia. Bližší podmínky k získání tohoto stipendia stanovuje děkan fakulty. Aktuální vyhlášky k prospěchovým stipendiím najdete zde.
Sociální stipendium: Pokud se naši studující ocitnou v tíživé finanční situaci, mají podle zvláštního právního předpisu zákona o státní sociální podpoře nárok na sociální stipendium, jehož výše je stanovená zákonem. Opět je však potřeba splnit podmínky pro jeho přiznání. Stipendium se nevyplácí po dobu prázdnin, tedy v červenci a srpnu.
Mimořádné stipendium: Za vynikající studijní výsledky, odbornou a publikační činnost, mimořádné výsledky na poli kultury nebo sportu, za reprezentaci fakulty a další záslužné činnosti může rektor nebo děkan udělit mimořádné stipendium. Návrh na mimořádné stipendium většinou podává příslušné pracoviště anebo sám student, podnět ale může vzejít i od rektora nebo děkana fakulty.
Doktorandské stipendium: Studentům doktorského studijního programu v prezenční formě studia přiznává děkan tzv. doktorandské stipendium. Jeho výši určí na návrh školitele a oborové rady. Toto stipendium se přiznává na dobu dvanácti měsíců daného akademického roku, přičemž je třeba dodržet standardní délku studia.
Zdravotní a sociální pojištění
Pojištění
Zdravotní pojištění
Za studenty platí zdravotní pojištění stát – ale jen do 26 let. Pokud po střední škole hned pokračuješ na vysokou, nic neřešíš. Škola to za tebe nahlásí pojišťovně. Stejně tak když navážeš magisterským studiem nebo začneš studovat jiný bakalářský obor – pojištění za tebe dál platí stát, a to i přes prázdniny.
Pozor na výjimky:
- Pracuješ? Pojištění za tebe platí zaměstnavatel.
- Podnikáš? (např. na IČO) → Pojištění si platíš sám/sama.
- Je ti víc než 26 let? Stát už tě nebere jako nezaopatřené dítě → pojištění si musíš platit sám/sama, i když studuješ.
Konec nebo přerušení studia
- Úspěšně jsi dostudoval/a? Pojištění za tebe stát ještě další celý měsíc platí.
(Např. když složíš poslední zkoušku v červnu, pojištění máš zaplacené do konce července.) - Neúspěšně jsi studium ukončil/a nebo ho přerušil/a? → Ztrácíš statut studenta, a tedy i pojištění od státu.
→ Buď se zaeviduj na Úřadu práce (pak za tebe pojištění platí stát), nebo si ho začni platit sám/sama.
→ Nezapomeň do 8 dnů nahlásit změnu zdravotní pojišťovně.
Sociální pojištění
Studenti si ho platit nemusí. Ale:
- Nepočítá se ti to období do důchodu.
- Začneš ho platit ve chvíli, kdy začneš pracovat (odvádí ho zaměstnavatel), nebo když podnikáš (platíš si sám/sama).
Využij aplikace
Úložište a aplikace
Jakmile budeš mít vyřízený Orion login, automaticky získáváš i přístup k aplikacím od společností Google a Microsoft. Můžeš tak využít např. sdílená úložiště, dokumenty, tabulky a další aplikace.
V případě aplikací od Googlu je nutné přihlásit se svým univerzitním loginem ke kterému přidáš doménu @gapps.zcu.cz. Struktura přihlašovacího e-mailu vypadá např: pajdafakultova@gapps.zcu.cz.
Obdobné je to také v případě kancelářského balíku Office365 od společnosti Microsoft. V tomto případě přidáváš za univerzitní login doménu @office365.zcu.cz.
Zápis do dalšího ročníku
Zápis do dalších ročníků
Po úspěšném absolvování prvního ročníku se konečně můžeš těšit na prázdniny! Důležité ovšem je nezapomenout na některé důležité události. Máme na mysli především předzápis předmětů a zápis do dalších ročníků.
Zápisem předmětů (tzv. předzápis) si studenti vytváří svůj osobní studijní plán. Získáváš tak určitou míru svobody v podobě možnosti výběru rozvrhových akcí. Zpravidla již od druhého ročníku si předměty zapisuješ Ty, a to formoupředzápisu prostřednictvím Portálu ZČU.
Když máš hotový předzápis, následuje klasický zápis. Tímto zápisem potvrzuješ, že nastoupíš do dalšího ročníku. Zapsat se můžeš jen tehdy, pokud jsi v uplynulém akademickém roce získal/a příslušný počet kreditů. Termín tohoto zápisu je obvykle na počátku září. Konkrétní datum, čas a místnost, kam se máš dostavit, najdeš ve vyhlášce děkana.
Univerzitní knihovny
Univerzitní knihovny
Na Západočeské univerzitě v Plzni máme celkem pět knihoven, které během svého studia určitě navštívíš. Nejvíce času budeš trávit pravděpodobně v pedagogické knihovně: Co do velikosti fondu se jedná o největší univerzitní knihovnu. Její podstatnou část tvoří pedagogika, psychologie a didaktika, najdeš zde ale také publikace ze společenských a přírodovědných oborů.
Adresa: Klatovská 51 (KL118)
Tel.: +420 377 637 733
e-mail: pujcped@uk.zcu.cz
Kde co najdeš?
- Knihovna Bory
Největší pobočka v moderním kampusu. Hlavně technické obory, ale i ekonomie, umění, společenské vědy nebo humanitní směry. - Knihovna filozofické a právnické fakulty
V sadech Pětatřicátníků. Specializuje se na právo a humanitní obory. - Pedagogická a zdravotnická knihovna
Největší knihovní fond na ZČU. Sídlí na Klatovské třídě. Spousta titulů z pedagogiky, psychologie, přírodních i společenských věd. Najdeš tu i učebnice pro ZŠ a gymnázia. - Ekonomická knihovna v Chebu
Slouží studentům chebské části ekonomické fakulty. Literatura o marketingu, účetnictví, podnikání nebo službách.
Něco navíc?
Prodejna skript a e-shop
- V knihovně na Borech nebo online si můžeš koupit nejen učebnice, ale i merch – trička, hrnky, bloky nebo třeba balzám na rty v barvách ZČU. Mrkni i do Kulturky v centru.
Poplatky
Poplatky za studium
Musím za studium platit? Proč a v jakých případech? Pojďme se v tom zorientovat.
I když je v České republice veřejné vysoké školství bezplatné, existují situace, kdy vám univerzita vyměří poplatek. Proč? Poplatky za studium se řídí zákonem o vysokých školách, podle kterého vzniká univerzitám povinnost je ve stanovených případech vybírat. Na Západočeské univerzitě v Plzni má tuto záležitost na starosti Informační a poradenské centrum, na jehož stránkách najdeš veškeré potřebné informace k vybírání poplatků a také ti rádi zodpoví všechny vaše dotazy.
O vyměření poplatku budete informováni přes Portál ZČU, přičemž rozhodnutí o vyměření dorazí přímo do vašich rukou na vaši poštovní adresu. Proto se vyplatí udržovat na Portálu ZČU aktuální adresu a pro jistotu také pravidelně kontrolovat studentský e-mail, abyste se vyhnuli nemilému překvapení.
Státnice a obhajoby
Státní závěrečná zkouška
Ačkoliv jsi právě na začátku svých studií, není od věci začít pomalu přimýšlet o státní závěrečné zkoušce („SZZ“). Ta se skládá z několika částí, a to dle studijního programu. Např. pokud studuješ kombinaci dvou předmětů maior/minor, SZZ konáš z obou oborů, dále z pedagogické propedeutiky (pedagogika + psychologie) a v neposlední řadě musíš napsat a obhájit kvalifikační práci. Součástí SZZ je v bakalářském studijním programu obhajoba bakalářské práce, v magisterském studijním programu obhajoba diplomové práce.
Kvalifikační práci píšeš jen z maioru, téma své práce budeš zadávat do Portálu ZČU již na konci 2. ročníku, doporučujeme tedy již nyní nad tématem práce začít pomalu přemýšlet.
Veškerou legislativu, vyhlášky, pokyny a organizaci najdeš zde na webu v rubrice Závěrečné zkoušky. Tematické okruhy ke SZZ z jednotlivých oborů zveřejňují katedry na svých stránkách.
Mezní termín pro splnění SZZ je nejpozději před uplynutím nejdelší možné doby studia. Student má právo odhlásit se od SZZ nebo její části nejpozději tři dny před začátkem zkušebního termínu. Neodhlásil-li se student včas, může se dodatečně písemně omluvit. Na SZZ má student celkem tři pokusy.
Na univerzitě nejde jen o studium – studentský život nabízí spoustu příležitostí, jak se zapojit, bavit a rozvíjet i mimo učebny. Ať už tě zajímá sport, kultura, dobrovolnictví, nebo třeba studentské spolky, určitě si najdeš to svoje. Čekají tě nové zážitky, přátelství i zkušenosti, které ti škola samotná dát nemůže.
Stravování
Menzy
Stravování v menzách probíhá zejména v menze v kampusu na Borech (Univerzitní 12), nebo v menze v centru (Kollárova 19 – zde si však musíš jídlo dopředu objednat). Mapa je pro tebe připravená zde. Aktuální jídelníčky jsou k nahlédnutí na stránkách skm.zcu.cz. Studenti používají ke koupi obědů JIS kartu. K JIS kartě je studentovi zřízeno vlastní konto – JUK (jednotné univerzitní konto). Konto je třeba nabít v hotovosti nebo platební kartou na pokladnách v menzách, bufetu, kavárnách, na kolejích nebo prostřednictvím velkých platebních terminálů. Pokyny k platbě platební kartou nalezneš na webových stránkách skm.zcu.cz.
Jídelníček si můžeš zobrazit zde.
Akademický senát fakulty
O akademickém senátu Fakulty pedagogické (AS FPE) jsme si už něco říkali, má celkem 21 členů (resp. 13 akademických pracovníků a 8 studentů), které volí ze svých řad členové akademické obce FPE (to jsou všichni studenti a akademičtí pracovníci). AS FPE schvaluje vnitřní legislativu fakulty, změny v organizaci, rozpočet, podmínky pro přijetí ke studiu a mnoho dalšího. Mimo jiné také volí děkana fakulty.
Studentská komora AS FPE je nejvyšší studentský orgán, jehož hlavním úkolem je hájit zájmy a práva studentů a pomáhat jim s řešením složitých problémů. Neváhej se tedy se svými podněty, problémy nebo stížnostmi obracet na své zástupce v AS FPE. Můžeš je kontaktovat i na sociálních sítích (Facebook, Instagram)
Kandiduj do AS FPE
Chceš zastupovat studenty v AS FPE? Tak v příštích volbách kandiduj do Studentské kurie AS FPE!
Studentský ombudsman
Na naší fakultě se můžeš setkat se studentským ombudsmanem. Jeho úkolem je přispívat k rychlejšímu a efektivnějšímu řešení problematických situací, do kterých se mohou studující v rámci studia dostat. Ombudsman má přispět k celkovému well-beingu studentů na FPE ZČU.
Aktuálním studentským ombudsmanem je Jan Arenštein. Můžeš se na něj obrátit prostřednictvím následujícího e-mailu: s-ombudsman@fpe.zcu.cz
Spolek Přestávka
Na fakultě působí Studentský spolek Přestávka, který vznikl v roce 2021. Spolek púořáda každý rok řadu akcí a aktivit, například deskovky, tanec a další. Hlavní akcí, kterou pořádá právě Přestávka, je však AMOS (Adaptační, MOtivační a Seznamovací kurz pro prváky.
Přihlas se i ty a poznej své spolužáky
Do přestávky můžeš stoupit i ty. Členství je zdarma a zapojit se můžeš dle vlastního uvážení a možností. Ozvi se jim přes sítě, nebo na pauza@fpe.zcu.cz.
Akce na FPE a ZČU
Na fakultě to žije i mimo výuku – během roku pořádáme spoustu akcí, které tě vtáhnou do dění. Můžeš s námi vyrazit na univerzitní Sportovní den, užít si atmosféru začátku semestru při Roku Jedna, zapojit se do populární akce Rozproudíme univerzitu, objevovat vědu zábavnou formou na Dnech vědy a techniky nebo během Noci vědců. Těšit se můžeš i na koncerty, přednášky, workshopy a další kulturní a vzdělávací program.
Chceš pomoct druhým? Zapoj se do dobrovolnických aktivit nebo daruj krev v rámci kampaně Univerzitní upír. Sleduj nás na Instagramu, kde najdeš nejen novinky, ale i soutěže o zajímavé ceny – třeba v rámci vánočního adventního kalendáře. Aktuální přehled fakultních akcí najdeš na v záložce Události.
Zapoj se do fakultních akcí
Zapoj se do fakultních akcí a získej nejen cenné zkušenosti, ale i mimořádné stipendium. Budeme rádi, když nám pomůžeš s organizací akcí jako je Den otevřených dveří, Dětská univerzita a jiné. Taková pomoc se hodí nejen nám – tobě se může hodit do životopisu, navážeš nové kontakty a navíc si za to odneseš i finanční odměnu. Pokud tě to zaujalo, napiš nám na dvpp@fpe.zcu.cz – dáme ti vědět, co se právě chystá a kde se můžeš zapojit.
Ústav jazykové přípravy
Ústav jazykové přípravy je tím pravým místem na ZČU, kde se můžeš pěkně rozpovídat. UJP zajišťuje výuku jazyků pro studenty všech fakult Západočeské univerzity. Předměty z oblasti cizích jazyků si však můžeš zapsat také přímo na našich jazykových katedrách: KAN, KNJ, KRF.
Informační a poradenské centrum ZČU (IPC)
Informační a poradenské centrum ZČU představuje ucelený systém studijních, sociálních, psychologických, kariérních a právních služeb. Poradenští pracovníci pomáhají uchazečům o studium, stávajícím studentům a případně absolventům s řešením problémů a překonáváním nesnází, se kterými se setkají v osobním, studijním nebo profesním životě
International Office (IO)
International Office (IO) je centrální pracoviště, zodpovědné za mezinárodní aktivity Západočeské univerzity v Plzni. IO také zajišťuje STUDENTSKÉ MOBILITY.
Centrum informatizace a výpočetní techniky (CIV)
O CIVu jsme si již říkali. Centrum informatizace a výpočetní techniky zavádí, provozuje a rozvíjí informační technologie zejména pro Západočeskou univerzitu v Plzni. Poskytuje služby s tím spojené pro potřeby pracovišť ZČU se zaměřením na oblasti pedagogické, vědeckovýzkumné, studijní, řídící a správní činnosti. Technické problémy tedy budeš řešit právě s CIVem.
Etická komise ZČU
Etická komise ZČU dohlíží na dodržování standardů etického jednání stanovených Etickým kodexem ZČU. Zásady obsažené v Etickém kodexu se vztahují na všechny zaměstnankyně a zaměstnance a všechny studentky a studenty ZČU.
V Etickém kodexu najdeš:
- obecné standardy mezilidských vztahů na univerzitní půdě
- standardy chování vyučujících vůči studentkám a studentům
- standardy chování studentek a studentů v rámci studia
- standardy chování ve výzkumné činnosti na univerzitě
ZČU se hlásí k akademickým svobodám a právům a aktivně podporuje členy akademické obce v jejich využívání. Zároveň však dbá na to, aby byly tyto svobody a práva využívány v souladu s etickými standardy, které si vytyčila ve svém Etickém kodexu.
Studenti FPE mohou vyjíždět v rámci bakalářského, magisterského a doktorského studia na stáže do ciziny. FPE nabízí svým studentům dostatek míst pro každého zájemce o výjezd v různých programech!
Průběh
Jak postupovat?Erasmus+
= studium na zahraniční univerzitě v rámci Evropy.
Přihlášky se podávají vždy v polovině února, dubna a října. V únoru a dubnu se studenti mohou hlásit na zimní nebo letní semestr následujícího akademického roku. V říjnu je pak doplňkové výběrové kolo na letní semestr téhož akademického roku. Přesné termíny odevzdání přihlášek jsou vždy vyhlášeny centrálně, pro celou fakultu, a také na jednotlivých katedrách.
Více informací
INTER/FREEMOVERS
= program, v rámci kterého lze vyjíždět i na univerzity, se kterými nemá FPE podepsané bilaterální smlouvy.
Výjezd může být za účelem studia, za účelem sběru a zpracování podkladů k bakalářským, diplomovým a dizertačním pracím nebo lze vyjet na jazykový či odborný kurz, například v rámci letních univerzit.
Minimální délka pobytu je 30 dní, což přináší možnost i pro studenty, kteří nechtějí nebo nemohou v zahraničí trávit 3 měsíce, jak tomu je v případě výjezdů Erasmus.
Více informací
BE&ST
BE&ST
= program, který umožňuje šesti vybraným studentům semestrální studijní pobyt na partnerské univerzitě v USA za pomoci speciálního finančního příspěvku.
INSTITUCE
Southern Utah University, Cedar City, UT, USA
Millikin University, Illinois, USA
Více informací
Praktická stáž
= výjezd za účelem pracovat na zahraniční škole.
Přihlášky se podávají v průběhu celého akademického roku.
Přihlašování přes paní Bínovou z International Office.
Více informací
Jak postupovat?
Abychom našim studujícím výjezd do zahraničí co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro ně malého průvodce.
Informace k postupu najdeš zde.
Studentník je pravidelný zpravodaj, který každý měsíc dostaneš do e-mailu. Najdeš v něm důležité informace o studiu i případných změnách. Sleduj také naše sociální sítě, kde tě budeme pravidelně zásobovat novinkami z našeho akademického prostředí