univerzitniupir

26. Univerzitní upír

Univerzitní upír se vrací již po 26. Daruj s ním krev již 16. – 18. 4. 2024
Závazná objednávka

Víte, že v počtu dárců krve na počet obyvatel je Česká republika až v druhé desítce Evropy? Nejčastěji darují krev lidé starší 40 let. Pojďme tento trend změnit! Vezměte s sebou své spolužáky, přátele i rodinu a přijďte společně darovat krev s Univerzitním upírem!

Univerzitní upír je tradiční akce organizovaná Fakultou pedagogickou ZČU v Plzni a Transfuzním odd. Fakultní nemocnice Plzeň

Mohu jít darovat?

Darovat může kdokoliv, kdo splní následující podmínky

• věk 18 – 65 let
  • váha 50 – 150 kg
  • není v pracovní neschopnosti, ani není čerstvě po úraze (ortézy, sádry, stehy, atd.)
  • neměl v posledních třech týdnech opar
  • nebere léky ze skupin: antidepresiva, antiepileptika
  • není těžký alergik s celoročními obtížemi, k odběru musíte být měsíc zcela bez alergických projevů,
  • Gravidita: 12 měsíců po porodu, 6 měsíců: po potratu, po ukončení kojení
  • nepatří do tzv. skupiny s rizikovým chováním (užívání drog, pohlavní život s drog. závislým, promiskuitní způsob života apod.), není alkoholik.

Další podmínky

6 měsíců po

operaci,

endoskopickém vyšetření,

transfuzi,

tetování (piercing),

po návratu ze zemí s výskytem malárie,

po propuštění z nápravného zařízení

1 měsíc po

silném nachlazení, viróze , průjmu apod.

odstranění klíštěte

antibiotikách, antiastmatikách

očkování

DAROVAT NEMOHOU

Lidé, kteří mají: HIV pozitivitu, onemocnění jater (žloutenku), diabetes lečený inzulinem, zvýšenou funkci štítné žlázy.

Lidé, kteří měli: transplantaci orgánů, tuberkulózu, syfilis, malárii či jinou tropickou nemoc. tyfus a paratyfus, tularemii, brucelózu, epilepsii či roztroušenou sklerózu, revmatické onemocnění, vážné kožní onemocnění, vážné chronické onemocnění plic, srdce a cév, ledvin, zažívacího traktu, chronickou chorobu krve.

JAK SE PŘIPRAVIT NA VÁŠ PRVNÍ ODBĚR?

Při darování krve přijdu o polovinu své krve.

Lidské tělo má 4-6 L krve. Z tohoto množství darujete pouze 450 ML krve. Odebraný objem krve u dárce se nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů a červené krvinky během 2-3 týdnů.

Dárci krve musí být mladí a zdraví.

Věk nehraje zase tak zásadní roli. Darovat krev může každý od 18 do 65 let (Prvodárci do 60 let). Musíte však být zcela zdraví, bez alergických projevů, závažných chronickým onemocnění. Co se týče léků, např. antikoncepce, léky na tlak, na cholesterol – nevadí. Ostatní léky konzultujte na Transfuzním oddělení.

Dárci krve nemohou darovat více než 1x ročně.

Ženy mohou darovat jednou za 4 měsíce, muži pak jednou za 3 měsíce.

Dárci krve jsou vystaveni riziku infekce.

Nemusíte se bát. Veškeré materiály, které jsou při odběru užívány jsou jednorázové, nemůžete přijít do kontaktu s krví nikoho jiného.

Po tetování či pobytu v zahraničí nelze darovat

Pokud jste byli v poslední době tetováni, musíte s odběrem vyčkat alespoň 6 měsíců. Odběr musíte odložit také v případě návratu ze zahraničí, resp. ze zemí mimo EU, počkáte si 1 měsíc (v případě států s výskytem malárie až 6 měsíců).

Darovat krev není potřeba, vyrábí se uměle.

Přestože již proběhlo několik pokusů o umělé vytvoření krve, lidská krev je nenahraditelná. Současná medicína se tak bez ní nedokáže obejít.

Odběr krve zabere několik hodin.

Samotný odběr trvá 5-10 minut, pokud k tomu připočteme ještě vstupní vyšetření a pohovor s lékařem, pohybujeme se okolo max. hodiny a půl. Výměnou za to však dostanete den volna!